Grejna sezona Beograd: Kada počinje grejanje
Svake godine, s dolaskom jeseni, Beograđani se pitaju kada će radijatori konačno postati topli. 15. oktobra zvanično je počela grejna sezona, Beograd je već uveliko uvijen u maglovita jutra a ipak, često se dešava da vaši radijatori ostanu hladni i nakon ovog datuma. Zašto je to tako?
Delimo sa vama naše iskustvo kada je reč o grejnoj sezoni u Beogradu, šta treba da znate, proverite ili uradite ukoliko i pored niskih temperatura, vaši radiatori i dalje ne greju.
Kad zvanično počinje grejna sezona u Beogradu?
Hajde da počnemo sa ovim. Svi znamo da zvanično isporuka toplotne energije u Beogradu počinje 15. oktobra i traje sve do 15. aprila, međutim.... postoje određene stvari koje malo ko zna, te zbog toga dolazi do nesporazuma.
Grejna sezona počinje navedenog datuma, samo ukoliko prosečna dnevna temperatura tokom 3 dana uzastopno ne pređe 12°C. Što znači da malo kasniji početak grejne sezone možemo da zahvalimo miholjskom letu u kome smo uživali sve do početka novembra.
Što se tiče perioda od 1. do 14. oktobra i od 16. aprila do 3. maja, ukoliko su temperature drastično niže (i ne prelaze 12°C prema prognozi prethodnog dana ili u prvoj prognozi tog dana, Republičkog hidrometerološkog zavoda Srbije) grejna sezona u Beogradu može početi ranije ili se produžiti.
Funkcionisanje sistema daljinskog grejanja u Beogradu
Sistem daljinskog grejanja u Beogradu je počeo da se razvija početkom 1960-ih godina, kako bi se zadovoljile potrebe za grejanjem u novoizgrađenim naseljima poput Novog Beograda. Sa 15 toplana i 17 kotlarnica, "Beogradske elektrane" snabdevaju većinu domaćinstava toplotnom energijom tokom grejne sezone.
Glavni princip rada sistema je jednostavan: toplotna energija se proizvodi u toplanama, distribuira kroz mrežu toplovoda i stiže direktno do vaših radijatora.
Isporuka toplotne energije započinje kada je temperatura spoljašnjeg vazduha tri dana ispod dvanaestog podeoka. Sistem se prilagođava spoljnim temperaturama, pa je rad grejanja optimizovan – neće grejati punim kapacitetom (ili će doći do prekida u grejanju) kada temperature spoljašnjeg vazduha prelaze 12 stepeni tokom dana, ali će raditi i 24 sata tokom izuzetno hladnih dana.
Ovaj sistem snabdevanja toplotnom energijom u Beogradu podeljen je na pet distributivnih područja – Novi Beograd, Dunav, Konjarnik, Cerak i Voždovac.
Distributivna područja sistema daljinskog grejanja u Beogradu
- Novi Beograd
Toplana "Novi Beograd" puštena je u rad 1965. godine i predstavlja najveću pojedinačnu toplanu u Evropi, sa instalisanom snagom od 920 megavata. Distributivno područje obuhvata delove opština Novi Beograd, Zemun (naselja Galenika, Zemun polje, Batajnica), Savski venac, Stari grad i Vračar. U sastavu ovog područja su distributivne mreže toplotnih izvora "Novi Beograd", "Zemun", "Batajnica" i "Galenika". - Dunav
Toplana "Dunav" počela je sa radom tokom grejne sezone 1987/88. godine, sa ukupnom snagom od 346 megavata. Ovo područje pokriva delove opština Stari grad, Palilula, Zvezdara, Vračar i Savski venac. Distributivne mreže uključuju toplotne izvore "Dunav", "Borča" i "Višnjička banja" - Konjarnik
Toplana "Konjarnik" puštena je u rad 1976. godine, sa instalisanom snagom od 315 megavata. Distributivno područje obuhvata delove opština Vračar, Zvezdara i Voždovac, uključujući naselja kao što su Konjarnik, Šumice, Pašino brdo, Dušanovac, Neimarska padina, Čubura, Crveni krst, Vukov spomenik, Đeram, Lion, Cvetkova pijaca, Učiteljsko naselje, Zeleno brdo, KBC Zvezdara i Mirijevo. U sastavu ovog područja su distributivne mreže toplotnih izvora "Konjarnik" i "Mirijevo". - Cerak
Toplana "Cerak" puštena je u rad 1985. godine, sa instalisanom snagom od 232 megavata. Ovo područje pokriva delove opština Čukarica i Rakovica, uključujući naselja kao što su Julino brdo, Žarkovo, Filmski grad, Skojevsko naselje, Stari Cerak, Cerak vinogradi, Labudovo brdo, Petlovo brdo, Zmajevac, deo Rakovice, Banovo brdo, Bele vode, Vidikovac, Železnik, Sremčica i Barajevo. Distributivne mreže obuhvataju toplotne izvore "Cerak", "Banovo brdo", "Sremčica", "Barajevo" i "Železnik". - Voždovac
Toplana "Voždovac" puštena je u rad 1980. godine, sa instalisanom snagom od 232 megavata. Distributivno područje obuhvata delove opštine Voždovac, uključujući naselja duž Ulice vojvode Stepe do Autokomande, kao i delove Tabanovačke, Kraljevačke i Kumodraške ulice, naselja Kumodraž 2, Stepa Stepanović, Braće Jerković, Medaković 2 i 3, Banjica 1 i 2, Miljakovac 1 i 2, Banjica 6, Stari Košutnjak, Mačkov kamen, deo Dedinja, kao i naselja Avala grad u Resniku, 25. maj, Dedinje i Centar u Mladenovcu. U sastavu ovog područja su distributivne mreže toplotnih izvora "Voždovac", "Miljakovac", "Medaković" i "Mladenovac".
Zašto su radijatori hladni i nakon početka grejne sezone?
Napomenućemo da remont sistema počinje po završetku grejne sezone i traje do 30. septembra. On obuhvata radove na proizvodnom i distributivnom sistemu, kao i na toplotnim predajnim stanicama.
Međutim, čak i kada grejna sezona zvanično počne, može proći nekoliko dana dok radijatori ne postanu topli. Razlog tome je što sistem daljinskog grejanja zahteva vreme za punjenje vodom i balansiranje. Tokom ovog perioda, često se javljaju problemi poput neadekvatnog grejanja određenih delova stana, posebno u starijim zgradama.
Iz našeg iskustva ove sezone, najviše prijava za neadekvatno grejanje u stambenim objektima najviše problema su imali stanovnici Novog Beograda i Voždovca. Odatle nam je stigao najveći broj prijava od stanara zgrada o kojima brinemo.
Razlog za ovo može biti specifična struktura zgrada u ovim opštinama, koje su često starije gradnje i imaju kompleksne sisteme centralnog grejanja, što dodatno otežava inicijalno balansiranje sistema.
Stanari su prijavljivali probleme vezane za neadekvatno grejanje vertikala u kuhinji, predsoblju i kupatilu, gde radijatori nisu uopšte grejali. Ovi problemi su uobičajeni tokom početka sezone, dok se sistem grejanja postepeno puni vodom i balansira.
Šta učiniti ako radijatori ne greju kako treba?
Ako primetite da radijatori ne funkcionišu ispravno, preporučuje se sledeće:
- Proverite da li su radijatori prozračeni: Prisustvo vazduha u sistemu može ometati cirkulaciju tople vode. Prozračivanje radijatora često rešava ovaj problem.
- Prijavite problem nadležnim službama: U Beogradu, možete kontaktirati Beogradske elektrane na broj 11011, opcija 5 (grejanje i topla voda), a zatim odabrati odgovarajuću opciju:
- Taster 1: Curenje iz instalacija
- Taster 2: Prijava kvara
- Taster 3: Stanje računa
- Taster 4: Ostale informacije
Moramo napomenuti da Beogradske elektrane u prvim danima grejne sezone ne rešavaju parcijalne probleme jer je potrebno da majstori uđu u sve kotlarnice i dopune sistem pre nego što grejanje počne da funkcioniše punim kapacitetom.
Kolika treba da bude temperatura u stanu?
Ah, ta čuvena debata svake zime – je li vam stan dovoljno topao ili vam je potreban dodatni sloj odeće? Da stvari ne bi ostale na subjektivnom osećaju hladnoće, Beogradske elektrane imaju jasne standarde o snabdevanju toplotnom energijom u gradu Beogradu i visini temperature u stambenim prostorijama. Ukoliko niste znali, temperature u različitim prostorijama vašeg stana u toku grejne sezone treba da imaju različite temperature.
U dnevnim sobama i spavaćim sobama temperatura bi trebalo da bude 20°C. Kupatila su nešto toplija sa preporučenih 22°C, dok hodnici i predsoblje mogu biti na prijatnih 18°C.
A sada, hajde da se pozabavimo i dnevnim rasporedom grejanja. Grejni dan uobičajeno traje od 6 do 22 časa, a nedeljom i praznicima grejanje počinje nešto kasnije, od 7 časova. Ipak, ako temperatura napolju padne ispod svih očekivanja, grejanje može trajati čak 24 sata kako bi se osigurala potrebna toplota.
Naravno, u noći između 31 decembra i 1 januara, grejanje će raditi celu noć, kao i između 6. i 7. januara i 13. i 14. januara.
Dakle, ako osećate da su vam čarape ledene, termometar je vaš najbolji prijatelj u borbi za topliji dom. Postavite ga na visini od jednog metra u sredini prostorije i moći ćete da izmerite temperaturu u prostoriji, te da li je to samo subjektivni osećaj ili realno stanje.
Centralno grejanje i razlike između starogradnje i novogradnje
U starijim zgradama češće se javljaju problemi sa curenjem vode iz instalacija i radijatora, što je posledica starosti sistema i nedostatka održavanja. S druge strane, u novogradnji su problemi uglavnom povezani sa prisustvom vazduha u radijatorima, što se lako rešava prozračivanjem.
Zanimljivosti o grejanju u Beogradu
Noviji objekti priključeni na sistem daljinskog grejanja često imaju radijatore sa kalorimetrima, što omogućava stanarima da sami kontrolišu i podešavaju temperaturu u stanu. Ovo je posebno korisno kada se u stanu ne boravi duže vreme, jer omogućava uštede i sprečava nepotrebno trošenje.
Zaključak
15. oktobra počela grejna sezona u Beogradu. Nekoliko nedelja smo se prilagođavali, dopunjavali sisteme, proveravali naše radijatore i provetravali ih, da bismo zimu dočekali u toplom.
Iz Beogradskih elektrana stiže obaveštenje da svi toplotni izvori nesmetano isporučuju toplotnu energiju, što znači da je grejna sezona Beograd zvanično otvorena. Ukoliko i dalje imate problema sa grejanjem savetujemo vam da prijavite kvar.